The working day of an engineer. Ессе англійською з перекладом

The working day of an engineer. Ессе англійською з перекладом
1 Звезда2 Звезды (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...

The working day of an engineer.

One of my friend, Dmity Shevelev, lives in Vladivostok now though he was born in Nakhodka. Some years ago he graduated from the one of our institutions and became an engineer. Now he lives near his office. He usually walks there. He works on weekdays. I can’t say that he work hard, but all his mates like him because he is a good mixer or, as you may say, he is very communicable person. He doesn’t work on Saturday or Sunday. His working day usually lasts for eight hours. His duties are to answer all incoming letters and calls, to meet with different specialists, to help young engineers. He often tells me that he likes his job. I usually meet him after the work and we speak about life. He is very glad that he found such work where he can show all his talents. Though there is a difference between our ages, we have much in common. He is among my best friends.

By the way, my friend knows English rather well (he finished school #13). It helps him a lot as every year various foreign delegations come to their office. These delegations change different technologies with our specialists and discuss many problems. All foreigners thought Shevelev to be the best translator in their institute.

Робочий день інженера.

Один мій знайомий, Dmity Шевельов, живе у Владивостоці тепер, хоча він народився в Находці. Кілька років тому він закінчив один з наших установ і став інженером. Зараз він живе поруч зі своїм офісом. Зазвичай він ходить туди. Він працює в будні дні. Я не можу сказати, що він наполегливо працювати, але і всі його помічники, подібні до нього, тому що він хороший міксер або, як ви можете сказати, що він дуже комунікабельна людина. Він не працює в суботу або в неділю. Його робочий день зазвичай триває протягом восьми годин. В його обов’язки входить відповідати на всі вхідні дзвінки і листи, щоб зустрітися з різними фахівцями, щоб допомогти молодим інженерам. Він часто говорить мені, що він любить свою роботу. Я зазвичай зустрітися з ним після роботи, і ми говоримо про життя. Він дуже радий, що він знайшов таку роботу, де він може показати всі свої таланти. Хоча є різниця між нашими віку, у нас є багато спільного. Він є одним з моїх кращих друзів.

До речі, мій друг знає англійську мову досить добре (він закінчив школу № 13). Це допомагає йому багато як і щороку різні іноземні делегації прийти в їх офіс. Ці делегації змінювати різні технології з нашими фахівцями і обговорити багато проблем. Всі іноземці думали, Шевельов бути кращим перекладачем в їхньому інституті.

Залишити відповідь